
Świat ogarnia szał zakupowy. Ludzie kochają mode i chcą ubierać się w najnowsze kolekcje. Jakie to ma jednak skutki dla naszej Planety?
Czym jest slow fashion i jakie są przyczyny powstania tego zjawiska?
Slow fashion jest odpowiedzią na panujący i zwiększający się trend konsumpcjonizmu. Przez rozwój sieciówek, które pozwalają na łatwy dostęp do wielu ubrań w niskiej cenie, klienci zwiększają swoje oczekiwania co do sprzedawanych produktów i ciągle chcą posiadać coś nowego. Z tego powodu rośnie ciągle nakręcająca się machina sprzedażowa, która powoduje, że na rynku znajduje się wiele więcej odzieży, niżbyśmy jej potrzebowali. Powoduje to oczywiście duże konsekwencje środowiskowe, jako że wyczerpywane są surowce w przerażającym tempie, obciąża się planetę wysypiskami oraz zmusza się do niewolniczej pracy społeczeństwa bardziej ubogie. Slow fashion jest więc odpowiedzialną modą, która na celu ma tworzenie lepszej jakości ubrań, ale w mniejszej ilości i przy wykorzystaniu ekologicznych procesów produkcyjnych.
Po co nam odpowiedzialna moda?
Slow fashion przeciwdziała bezmyślnemu konsumpcjonizmowi. Ten rodzaj mody ma na celu nie tylko produkcję ubrań, ale także zwiększanie świadomości konsumenckiej. Główna przesłanka ma oczywiście pokazywać, że lepiej zapłacić więcej za świetnej jakości ubranie, które wytrzyma wiele lat, niż płacić wiele razy taniej i często zmieniać odzież. Świadomość tego ile kosztuje wyprodukowanie dobrej jakości koszulki, może zmienić punkt patrzenia konsumentów.