
Zanim stały się popularne w Stanach Zjednoczonych, domy szkieletowe można było znaleźć w całej Europie, Chinach i na wyspach Południowego Pacyfiku, gdzie zostały zaprojektowane jako konstrukcje czysto użytkowe, pożądane ze względu na łatwą konserwację i trwałą konstrukcję. Następnie, w 1934 roku, architekt Rudolf Schindler zbudował pierwszą nowoczesną wersję domu wakacyjnego o konstrukcji szkieletowej dla projektantki kostiumów, Giseli Bennati, wprowadzając niepowtarzalny styl do stanów. Jednak dopiero w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych styl ten naprawdę się rozwinął. W 1957 roku The New York Times zamieścił dom z ramą w kształcie litery A, nazwany Skychalet II, zachwalając trwałość domu i uproszczoną konstrukcję, co nadało tym projektom główny nurt, który będzie trwał przez następne kilka dekad.
Nowoczesny styl i przytulne wnętrza
Domy typu szkieletowego można porównać do typowych domków kanadyjskich czy też skandynawskich, których podstawową cechą charakterystyczną jest stromy dach i odpowiadające mu szczyty z przodu i z tyłu domu. Większość planów pięter w domu to koncepcja otwarta, dzięki czemu zazwyczaj małe projekty wydają się znacznie bardziej przestronne i płynne. Przekonasz się również, że wiele z nich łączy strefę dzienną i jadalną, tworząc przytulną, wspólną atmosferę.
Dlaczego warto zdecydować się na budowę domów szkieletowych?
W tradycyjnych projektach ze względu na ograniczony kształt większość domów szkieletowych ma tylko jedną główną kondygnację z pewnego rodzaju poddaszem sypialnym zainstalowanym na drugim poziomie. Efektem projektu są uderzająco wysokie sufity, które sprawiają, że domy wydają się wyjątkowo okazałe i eleganckie. Co więcej, to budowle trwałe a jednocześnie energooszczędne o czym więcej przeczytasz na stronie producenta – Ibudhaus.