
Wraz ze wzrostem świadomego stylu życia tkaniny organiczne stają się coraz bardziej popularne. Jedną z nich jest bawełna organiczna, coraz częściej wykorzystywana w produktach odzieżowych i artykułach pościelowych, szczególnie dla dzieci.
Czym jest bawełna organiczna?
Oczywistym wydaje się fakt, że bawełna jest produktem naturalnym. Istnieje jednak bawełna organiczna i bawełna konwencjonalna. Różnią się one od siebie przede wszystkim czystością. Organiczna bawełna pozyskiwana jest z upraw ekologicznych, w których nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, nie kumuluje więc ona szkodliwych substancji. W ekologicznych uprawach bawełny wykorzystywane są nieszkodliwe dla środowiska substancje, podlegające biodegradacji. Odchwaszcza się ją ręcznie, bądź motyką. Ekologiczni rolnicy ręcznie zbierają bawełnę, dzięki czemu jest ona o wiele czystsza, a do jej mycia używane są łagodne, naturalne środki, dzięki czemu jest lepszej jakości. Podczas procesów barwienia używane są tylko naturalne barwniki.
Jak rozpoznać produkty?
Oczywiście tkaniny organiczne posiadają specjalne oznaczenia, jednak możesz je rozpoznać również bez sprawdzania metki. Oczywiście jedną z cech bawełny organicznej jest jej neutralny kolor, jednak niektóre marki odzieżowe opracowały naturalne metody nadawania tkaninom intensywnych barw. Nie jest więc to już dobry wyznacznik przy określaniu rodzaju bawełny. Kryterium na które warto jednak zwrócić uwagę jest faktura materiału. Produkty wykonane z bawełny organicznej są bardziej miękkie w dotyku, co jest zasługą nienaruszonych chemikaliami włókien. Na rynku organiczną bawełnę wyróżnia również cena – są zdecydowanie droższe od wyrobów z bawełny konwencjonalnej. Jest to jednak zrekompensowane trwałością tkaniny. Ubrania ze zwykłej bawełny mogą zbiegać się w praniu i płowieć, natomiast te z organicznej dobrze znoszą pranie nawet w bardzo wysokich temperaturach, a ich kolory pozostają takie same.