0
(0)

Masz mnóstwo pieprzyków na całym ciele? Niepokoją Cię zmiany w obrębie istniejącego znamienia, a może zauważyłeś na skórze nieokreślone zmiany skórne, które wymagają diagnostyki? Jeśli tak, to dermatoskopia to obowiązkowe badanie dla Ciebie. Sprawdź, na czym ono polega, a także jakie są wskazania do jego wykonania. Serdecznie zapraszam!

Czym jest dermatoskopia?

Dematoskopia lub badanie dermatoskopowe, to badanie skóry oraz znamion na skórze. Wykonuje się je przy pomocy specjalnego urządzenia, zwanego dermatoskopem. Jest ono przykładane do poszczególnych obszarów skóry i pozwala na wielokrotne powiększenie zmian i wykrycie ewentualnych zagrożeń. Badanie to jest bezbolesne i trwa zwykle kilka minut. Wynik otrzymujemy bezpośrednio po badaniu. Dzięki tej metodzie możliwe jest wykrycie zmian nowotworowych, w szczególności czerniaka, na wczesnym etapie i podjęcie odpowiedniego leczenia, które zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. Właśnie dlatego badanie to wykorzystuje się w profilaktyce leczenia nowotworów skóry.

dermatoskopia - co to?

Wskazania do badania

Badanie to wykonuje się u osób, u których istnieje zwiększone ryzyko zachorowań na nowotwór skóry lub czerniaka, a także u osób, u których te choroby zostały już wykryte, w celu monitorowania po leczeniu. Na dermatoskopię należy zgłosić się również z każdą niepokojącą zmianą w obrębie istniejącego znamienia lub z nieookreślonymi zmianami, które wymagają diagnostyki. Badanie najlepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra nie jest narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Czy podobał Ci się nasz wpis?

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak oceny. Zagłosuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *